Kouzlení s papírem

03.01.2019 21:49

Hned ve čtvrtek 3. ledna k nám přijely s výukovým programem Kouzlení s papírem členky ekologického centra IRIS z Prostějova. Nejprve se děti seznámily s druhy kontejnerů na tříděný odpad. Chvilku si povídaly o tom, jak se chovat venku, v přírodě. Co se dělá s odpadky doma, ve škole, v lese, na výletě. 

Když si na tohle téma děti s lektorkami popovídaly, zkusily si třídění odpadů ve reálu. Najednou se ve třídě objevila kupa "odpadků". Děti je postupně odnášely do kontejnerů, kam patří.

Nakonec se zastavily u kontejneru na papírový odpad. Z čeho se vyrábí papír? Děti věděly, že ze dřeva. Na výrobu papíru ze dřeva si nejprve pantomimicky zahrály. A to, od začátku. Nejprve děti byly stromy v lese, pak se kácely stromy v lese, řezaly na polena, ořezávaly se kůra, drtilo se na hmotu, která se pak vařila, hmota se nalévala na válec sušila a.... vzbikl papír. 

Papír se ale také recykluje, ze starého papíru, který třídíme do sběru se vyrábí nový na další použití.

A to si děti vyzkoušely přímo ve třídě. 

NNejprve natrhaly každý čtvrtku papíru na malé kousky, které se pak v mixéru svodou rozmixovaly na řídkou hmotu. Ta se nabírala na dřevěný rámeček se síťkou, vytlačila se přebytečná voda a další vodu děti "vysbíraly" houbičkou a pátek dokonale vysušily. Papír se musí ještě nechat dobře vyschnout. Pak je připraven k dalšímu použití.

Pak si ještě děti s papírem zahrály hru, nejprve umačkaly papírovou kouli, kterou se pak trefovaly do kontejneru.

Děti se dověděly zase něco nového "zakouzlily "si s papírem. 

 

 

—————

Zpět


Kontakt

MŠ Čehovice

Čehovice 93, 798 21 BEDIHOŠŤ

582 368 556