Výukový program IRIS - Dobrou noc ježku

18.11.2018 10:57

 

V pondělí 12. listopadu zavítala do naší mateřské školy opět lektorka ekologického centra z Prostějova IRIS s výukovým programem Dobrou noc ježku. Ještě před tím děti s p. ředitelkou vyrobily z vlastnoručně nasbíraných šišek ježka, který nám v podzimním čase hlídá vstup do mateřské školy. 

Nejprve děti seznámila s tím, která zvířátka jsou zimní spáči a „ nespáči“.  Jak přečkávají zimu ve svých úkrytech, jak občas vycházejí a hledají potravu.

Čím se živí – děti plyšáčkům přiřazovaly jednotlivé druhy krmení:

-          medvěd – všežravec – ryby, hlodavci - myši, drobná zvířata, lesní plody - maliny, ostružiny, jahody, med, rostliny.

-          zajíc – tráva, seno, okusuje výhonky a kůru stromů / v zimě nespí

-          žába – komáry, mouchy, hmyz / v zimě spí

-          liška – drobní hlodavci, ptáci – i kuřata, uhynulá zvířata/ v zimě nespí

-          veverka – oříšky, semínka, houby / v zimě nespí

-          ježek – žížaly, slimáci, hadi, červi – masožravec/ v zimě spí/  ovoce –NENENE

-          divoké prase – všežravec , ovoce, plody, rostlin, drobní živočichové, uhynulá zvířata / v zimě nespí

Ježek má tělo pokryté tvrdými pruhovanými bodlinami, má čtyři nohy s pěti prst, krátký ocas, na hlavě malé ši a oči. Díky zádovému svalu se stočí do klubíčka a schová se před nepřítelem. Maminka rodí na jaře živá, slepá, mláďata, která se po narození živí mateřským mlékem. Bývá jich 3 – 6. Po narození mají měkké bílé bodlinky. Ježek spí od listopadu do dubna, úkryt hledá v listí, v zimě sám nenajde potravu, musí dosahovat nejméně 500g, aby měl dostatečné tukové zásoby na přečkání zimy. Pokud ne, je mu třeba pomáhat, přikrmovat nebo předat do záchranné stanice.

Pověděla jim také o tom, že je třeba ježečka odhmyzit. Děti si mohly ježečka zblízka prohlédnout viděly jak se krmí, jak je světloplachý a plachý, připomněla, že loví v noci. Na závěr si každé dítě ježečka vyrobilo z tvrdého kartonu, obtočeného provázkem a daly si ho na špejli.

 

—————

Zpět


Kontakt

MŠ Čehovice

Čehovice 93, 798 21 BEDIHOŠŤ

582 368 556